warning: Creating default object from empty value in /home/bestweb/ftp/turysta-jarocin.pl/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 34.

wycieczki 4-dniowe

wycieczki 4-dniowe

- Ojców - Dolina Prądnika to jedna z najpiękniejszych jurajskich dolinek. Sąsiadują tu obok siebie wapienne ostańce, skalne bramy, wywierzyska, jaskinie, wąwozy, buki, sosny i jawory. Dolina zbudowana jest głównie z wapieni z okresu górnej jury i kredy. Powstały one 150 mln lat temu, a ich grubość dochodzi do 200 m. Dolina powstała głównie w wyniku erozyjnego działania płynącej jej dnem wody. Na zboczach doliny obserwować można terasy powstające w różnych okresach powstawania doliny. Brama Krakowska – jedna z kilku skalnych bram w Ojcowskim Parku Narodowym. Znajduje się w Dolinie Prądnika i zamyka wylot Wąwozu za Krakowską Bramą do tej doliny. Jest klasycznym przykładem bram skalnych. Nazwa wywodzi się od tego, że dawniej prowadził tędy szlak handlowy z Krakowa na Śląsk.


- Szklarska Poręba - Wodospad Szklarki, spadający kaskadą zwężającą się ku dołu i skręcającą spiralnie, znajduje się na skalnym progu na wysokości 520 m npm strumień wody o wysokości 13,3 m. - Wodospad Kamieńczyka (846 m n.p.m.) – najwyższy wodospad w polskich Sudetach. Woda potoku Kamieńczyk spada trzema kaskadami z wysokości 27 m. - Muzeum Ziemi - obecnie można podziwiać tam bogatą kolekcję muzealną poświęconą ziemi. Wydzielono sale o tematyce Minerały Polski oraz Minerały Świata. Dawna karczma mieści obecnie wystawę Przewodnictwa Sudeckiego oraz GOPRU. W podziemiach prezentowany jest oryginalny piec chlebowy z wystawą poświęconą wypiekaniu chleba.

- Wieliczka - zabytkowa Kopalnia Soli w Wieliczce stanowi jedyny obiekt górniczy na świecie, czynny bez przerwy od średniowiecza do chwili obecnej. Jej oryginalne wyrobiska (chodniki, pochylnie, komory eksploatacyjne, jeziora, szyby, szybiki) o łącznej długości około 300 km usytuowano na 9 poziomach, sięgających do głębokości 327 m.

- Kołobrzeg – Muzeum Oręża Polskiego obejmuje czasy od początków państwa polskiego (druga połowa X wieku) do końca drugiej wojny światowe (1945). Zaczyna się bogatą kolekcją militariów wczesnośredniowiecznych (80 włóczni, 46 toporów, 4 miecze, noże bojowe, łuk, ostrogi, strzemiona i fragmenty uprzęży końskiej). Dużą atrakcją są dwie łodzie: dłubanka z IX wieku i łódź o konstrukcji dłubankowo-klepkowej z początku XIV wieku.

- Sandomierz – Wąwóz Królowej Jadwigi - przez stulecia woda wyżłobiła w miękkiej glebie lessowej 500-metrowy wąwóz o stromych, wysokich do 10 m ścianach, porośniętych bujną roślinnością. Pochylające się ku sobie gałęzie rosnących po obu stronach drzew tworzą zielone sklepienie tunelu.

Subskrybuje zawartość
© 2010 Biuro Usług Turystycznych "TURYSTA". Corolla drupal theme. Prawa autorskie